Serwis turystyczny o Słowacji Zamek Spiski, Słowacja
SŁOWACJA
ZAMEK
MIEJSCOWOŚĆ
FOTO
INFORMACJE PRAKTYCZNE

NOCLEGI

WSPOMNIENIA 2004
LINKI

AKCJE, ŻE HEJ !


WIOSNA ÷ WIELKANOC ÷ MAJ


LATO ÷ ROWERY ÷ GÓRY ÷ WODA


JESIEŃ ÷ BOŻE NARODZENIE ÷ SYLWESTER


ZIMA ÷ NARTY


RODZINY Z DZIEĆMI ÷ SENIORZY 60+


Zamek Spiski

Zamek Spiski (Spišský hrad) swoją powierzchnią ponad 4 ha jest jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Zamek góruje nad miejscowością Spiskie Podhradie. Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1120 roku. Początkowo pełnił on rolę twierdzy granicznej państwa węgierskiego, potem stał się na kilka stuleci siedzibą żupana spiskiego. W 1241 roku Zamek Spiski oparł się atakom Tatarów. W 1780 roku zespół zamkowy zniszczył pożar i Zamek Spiski zmienił się w ruinę. Do całkowitego spustoszenia nie dopuścili dopiero konserwatorzy zabytków, którzy w 1970 roku rozpoczęli konserwację obwarowań i pałaców. Ich wysiłek został doceniony w 1993 roku, gdy Zamek Spiski i okoliczne zabytki wpisano na listę UNESCO. Dzisiaj na Zamku mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego dotycząca dziejów zamku i średniowiecznej broni.


Miejscowość 

Spiskie Podhradie jest dzisiaj siedzibą wznowionego biskupstwa spiskiego. Do najbardziej atrakcyjnych zabytków architektonicznych miasteczka należą: kościół Narodzenia Marii Panny z gotyckim ołtarzem skrzydłowym św. Barbary i gotycka chrzcielnica, z drugiej połowy XV wieku, klasztor Braci Miłosierdzia, kościół ewangelicki z cennymi organami oraz odrestaurowana synagoga. Kapituła Spiska, która często porównywana jest z Watykanem jest małym cerkiewnym miasteczkiem, z mnóstwem cennych zabytków, gdzie znajduje się urząd biskupi. Najcenniejszymi zabytkami Kapituły są: Katedra św. Marcina, Pałac biskupi i Wieża Zegarowa.


Foto

Zewnętrzny dziedziniec

Dziedziniec środkowy

Dziedziniec renesansowy

Widok z górnego dziedzińca

Zdjęcia R. Nierebiński sierpień 2004 r.


Informacje praktyczne

Bilet wstępu do Zamku Spiskiego kosztuje 60 Sk (normalny) i 30 Sk (uczniowie, studenci), 10 Sk (możliwość fotografowania) - dane z sierpnia 2004 r.

Zwiedzanie zamku rozpoczyna się od dziedzińca środkowego. Można tam posilić się i kupić pamiątki. Tam rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem, które trwa ponad godzinę. Warto zapoznać się z burzliwymi dziejami zamku, wejść na zamkową wieżę, popatrzeć na wspaniałe mury i spojrzeć z góry na okolice.


Noclegi - Zamek Spiski

Najbliżej zamku znajdują się obiekty z miejscowości: Spišské Podhradie i Spišské Vlachy.

Polecamy szczególnie:

Spišské Podhradie Turistická ubytovňa SIVÁ BRADA Zamek Spiski, Słowacki Raj, Miasto Lewocza, Spiska Kapituła, ośrodek narciarski Krompachy-Plejsy
Novoveská Huta Penzion VIL-MA Słowacki Raj, Zamek Spiski, Spisz
Spišská Nová Ves Chata Maraton, Ubytovanie Zuzana, Chata Adrian, Penzion VIL-MA Spisz, Słowacki Raj, Zamek Spiski, Miasto Lewocza, Wysokie Tatry, Rudawy Słowackie, kąp. termalne Vrbov, AquaCity Poprad
     

Inne możliwości noclegowe w następujących miejscowościach: Krompachy i Levoča.


Linki

Zamek Spiski


Opracowanie RoN 2004  
  Ostatnia modyfikacja: 05-02-2019