Serwis turystyczny o Słowacji Zamek Trenczyński, Słowacja
SŁOWACJA
ZAMEK
MIEJSCOWOŚĆ
FOTO
INFORMACJE PRAKTYCZNE

NOCLEGI

LINKI
MAPA

SEZON ZIMOWY - AKCJE, ŻE HEJ !


BOŻE NARODZENIE 2013 ÷ SYLWESTER 2013 ÷ ZIMA 2014 ÷ NA NARTY 2014


SEZON WIOSENNY - AKCJE, ŻE HEJ !


WIELKANOC 2014 ÷ MAJ 2014


Zamek Trenczyński

Zamek Trenczyński (Trenčiansky hrad)) to duży odrestaurowany zamek, wybudowany na stromej skale, bezpośrednio nad miastem Trenčín. Jest to charakterystyczna budowla, dominująca nie tylko nad Trenczynem, ale nad całym regionem Poważa. Zamek Trenczyński jest zabytkiem kultury narodowej.

Fotografia ze strony http://www.trencin.sk/15020

Historia Zamku Trenczyńskiego sięga czasów Imperium Rzymskiego, o czym świadczy napis na skale zamkowej, ogłaszający zwycięstwo II. legionu rzymskiego nad Germanami w Laugaricium w 179 r. n.e. Dzisiejszy zamek powstał prawdopodobnie na miejscu grodziska. Pierwszym okazałym budynkiem na wzgórzu była rotunda cztero-absydowa z IX wieku i późniejsza kamienna wieża mieszkalna. W tym czasie zamek służył do ochrony Królestwa Węgier i zachodniego pogranicza. W końcu XIII w. stał się własnością Mateusza Czaka, wybitnego oligarchy, który władał rozległymi terytoriami i stał się legendarnym "Panem Wagu i Tatr". Jego działalność budowlaną można śledzić głównie przy rozbudowie wieży mieszkalnej z XI w., do której dobudowany został pałac mieszkalny i masywne fortyfikacje. Wieża, dziś nazywana Wieżą Mateusza, jest dominującym elementem sylwetki zamku. Po śmierci Czaka, zamek był do końca XV wieku we władaniu węgierskich monarchów. Król Ludwik Węgierski, zbudował gotycki pałac warowny (zwany dziś Pałacem Ludovíta), a później Zygmunt Luksemburski dodał reprezentacyjne skrzydło z alkierzem przeznaczone dla swej żony Barbary, której duch do dziś błąka się ponoć po komnatach. W XV w. zostały wzmocnione fortyfikacje, spowodowane przez wyprawy husyckie, który w tym czasie kierowały się ku Słowacji. W końcu XV w. zamek wraz miastem stał się własnością Stefana Zápolyi, który rozpoczął rozległą przebudowę. Budynki Zamku były celem ekspansji tureckiej na początku XVI w. W 1527 r. zamek został zdobyty przez Katzianera (generała króla Ferdynanda I). Remont i rozbudowa fortyfikacji, które miały miejsce w latach 1540-1560 postawiły Zamek w Trenczynie, obok Zamku Spiskiego i Zamku Devin, w gronie największych zamków europejskich. W XVI w. zamek przeszedł na własność rodu Zápolyich (Jadwiga Cieszyńska, żona Istvána Zápolyi, wybudowała nowy pałac). W XVII w. jego właścicielem stał się ród Illésházych - pamiątką po nich są herby Stefana Illésházyego i Katarzyny Pálffy widoczne nad bramą górnego zamku. W 1790 roku w mieście wybuchł pożar, który ogarnął także zamek. Przez następne stulecia budowla niszczała, a w 1905 r. ostatnia właścicielka Ifigenia d'Harcourt przekazała zamek miastu. Od końca lat 50-tych XX w., zamek podlega gruntownej renowacji i dziś należy do najlepiej zachowanych i zrekonstruowanych obiektów tego typu na Słowacji.

Do największych atrakcji zamku w Trenczynie należą:

Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronie Muzeum w Trenczynie i przewodnik.onet.pl.

Miejscowość

Trenczyn (Trenčín) - miasto w zachodniej Słowacji, nad Wagiem; ośrodek administracyjny kraju trenczyńskiego; 56 tys. mieszkańców (2010); przemysł wełniany, odzieżowy, maszynowy, spożywczy, meblarski, skórzany; węzeł komunikacyjny; baza wojskowa z lotniskiem; muzeum; zachowała się tu inskrypcja naskalna poświadczająca obecność wojsk rzymskich (najdalej na północ od Dunaju) na przełomie 179 i 180 r., podczas wojen markomańskich; zamek z pozostałościami przedromańskiej rotundy (XI, XIV-XVI w.), kościół (XIV, XVI-XVII w.), pozostałości murów miejskich z wieżą bramną (XV-XVI w.), kościół (XVII, XVIII w.) i kolegium (XVII w.), domy (XVII w.).

Na podstawie: Encyklopedia PWN

Foto

Fotografie ze strony http://www.trencin.sk/15020

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia

Data Godziny otwarcia
maj - wrzesień 9:00 - 18:00
październik - kwiecień 9:00 - 16:00

Zamek jest czynny we wszystkie dni tygodnia.

Kontakt:

Telefon (+421 32) 743 56 57, (+421 32) 743 44 31-3
Faks  (+421 32) 744 07 53
email office@muzeumtn.sk
www www.muzeumtn.sk

Noclegi - Zamek Trenczyński

można znaleźć w Trenczynie oraz w pobliskich miejscowościach. Polecamy szczególnie:

Trenčín Penzión Harmonia Zamek Trenczyn, Góry Strażowskie, Białe Karpaty
Trenč. Teplice Penzión Fontis Terrae, Vila MARION, Penzión Lívia Zamek Trenczyn, Góry Strażowskie, uzdrowisko Trenč. Teplice

Linki

Muzeum w Trenczynie, Miasto Trenczyn


stat4u Opracowanie RoN 2011  
  Ostatnia modyfikacja: 25-01-2014