Serwis turystyczny o Słowacji Słowacja: Szlaki tematyczne
SŁOWACJA

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW
SZLAK GOTYCKI
SZLAK ŚW. BARBARY
SZLAK 12 ŹRÓDEŁ
SZLAK DREWNIANY
SZLAK ŻYDOWSKI
SZLAK OWOCOWO-DESTYLATOWY
SZLAKI PIWNE
SZLAKI BACOWSKIE
SZLAKI WINNE

LINKI

AKCJE, ŻE HEJ !


WIOSNA ÷ WIELKANOC ÷ MAJ


LATO ÷ ROWERY ÷ GÓRY ÷ WODA


JESIEŃ ÷ BOŻE NARODZENIE ÷ SYLWESTER


ZIMA ÷ NARTY


RODZINY Z DZIEĆMI ÷ SENIORZY 60+


Szlaki tematyczne na Słowacji


Ścieżka w koronach drzew

Niedaleko Zdziaru, w Dolinie Bachledowej utworzono i udostępniono Ścieżkę w koronach drzew. Ścieżka została otwarta we wrześniu 2017 r. a jej długość wynosi 1234 m (łącznie z wieżą widokową). To godny polecenia szlak turystyczny poprowadzony na wysokości kilkunastu metrów nad poziomem ziemi, wśród koron okolicznych drzew, z widokami na okoliczne Tatry Bielskie. Na początek ścieżki można dotrzeć albo pieszo albo kolejką kabinkową, usytuowaną niedaleko Pensjonatu Bachledka. Na szlaku znajdują się liczne tablice informacyjne i małe utrudnienia do przejścia. Na końcu szlaku uznajduje się wieża widokowa z siatką adrenalinową na jej szczycie. Na siatce tej adrenalina rośnie i emocje gwarantowane !

Ścieżka w koronach drzew - widok na Tatry Bielskie

Ścieżka w koronach drzew - adrenalinowa siatka

Nieco danych liczbowych na temat szlaku. Jak już wspomniano całkowita długość ścieżki, wraz z wieżą widokową, wynosi 1234 m, samej zaś ścieżki - 603 m. Na trasie znajduje się 21 miejsc oporowych. Wejście na ścieżkę znajduje się na wysokości 1149 m n.p.m. a najwyższy punkt na ścieżce leży 24 m nad ziemią. Szerokość ściezki wynosi 1,8 m a maksymalne wzniesienie/opadanie trasy - 6%. Wieża widokowa ma wysokość 32 m a taras widokowy znajduje się 1175 m n.p.m. Wieża widokowa ma średnicę 20 m a siatka adrenalinowa na jej szczycie ma powierzchnię 88 m2. Do budowy trasy wykorzystano daglezję zieloną  i modrzew europejski, zużyto w sumie 1000 m3 drewna. Do budowy trasy wykorzystano 100 tys. sztuk wkrętów.

Ścieżka w koronach drzew - utrudnienia na szlaku

Ścieżka w koronach drzew - wieża widokowa

Więcej informacji na temat szlaku znajduje się na stronie https://chodnikkorunamistromov.sk/pl/

Szlak Gotycki

jest pierwszym tematycznym kulturalno-poznawczym szlakiem turystycznym na Słowacji. Jego długość wynosi 276 km i obejmuje skarby historyczne regionów Spisz i Gemer. Szlak prowadzi przez 9 miast i 24 gminy. O poszczególnych zabytkach informują na trasie brązowo-białe tablice z piktogramem w kształcie gotyckiego łuku. Najcenniejsze zabytki zlokalizowane na szlaku to: Kościół św. Jakuba w Mieście Lewocza, Zamek Spiski, rzymsko-katolicki kościół w Žehre, Zamek Krasna Horka, Pałac Betliar, ewangelicki kościół w Štítniku i rzymsko-katolicki kościół w Chyžnym. Oprócz monumentalnych zamkowych kompleksów, historycznych miast i katedr, Szlak Gotycki prowadzi także do najpiękniejszych i najcenniejszych starodawnych kościołów na Spiszu i Gemerze, w których możemy podziwiać bardzo wartościowe dzieła starych mistrzów malarstwa. Szlak gotycki prowadzi również przez chronione tereny przyrodnicze, z których wiele jest parkami narodowymi lub jest zapisanych na Liście Zabytków Przyrody UNESCO.

Obecnie Szlak Gotycki podzielony jest na 4 trasy, które razem tworzą jedną całość:

  • TRASA SPISKO - GEMERSKA

  • TRASA SPISKO - TATRZAŃSKA

  • TRASA SPISKO - PIENIŃSKA

  • TRASA GEMERSKO - RIMAVSKA

Więcej informacji znajduje się na stronie www.gothicroute.sk

   

Szlak św. Barbary

Na tej trasie turystycznej mają zwiedzający możliwość zapoznania się z bogatą historią wydobywania i przetwarzania rud metalurgicznych oraz sposobu wykorzystywania metali szlachetnych. Trasa edukacyjna prowadzi przez najbardziej znane miejscowości środkowej Słowacji, które w przeszłości słynęły z bogatych tradycji górniczych. Historia górnictwa, przemysłu hutniczego, produkcji monet, przetwarzania miedzi sięga aż X wieku. Ponad 1000-letnia tradycja górnicza tworzy bardzo znacząca część historii Słowacji.

Trasa, która prowadzi po malowniczych górskich zakątkach Słowacji, jest przeznaczona dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Cała trasa Szlaku św. Barbary wynosi około 144 km i jego przejście na piechotę trwa około 6-7 dni. Początek szlaku jest w Mieście Bańska Bystrzyca i dalej prowadzi przez znane miasta i gminy: Špania Dolina, Staré Hory, Harmanec, Kordíky, Krahule, Kremnické Bane, Kremnica, Šášovské Podhradie, Sklene Teplice, Repište, Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Dubové, Bacúrov, Pustý hrad, Zvolen, Sliač, Hronsek, Vlkanová, Vartovka i Kalwarię w Bańskiej Bystrzycy.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.terramontanae.sk/barborska-cesta/


Szlak 12-tu źródeł mineralnych

jest nową atrakcją turystyczną w regionie Północny Spisz. Trasa o całkowitej długości do 100 km łączy 12 najbardziej znanych źródeł mineralnych w regionie. Podczas zwiedzania turyści mogą zobaczyć, posmakować i zapoznać się najważniejszymi atrakcjami, które oferuje region. Źródła mineralne są przeznaczone do kuracji pitnej i pomagają przy różnego rodzaju dolegliwościach zdrowotnych. Każdy turysta na trasie znajdzie swoje ulubione źródło. Na przykład źródełko w Uzdrowisku Lubownia jest przeznaczone dla sportowców, woda mineralna w Uzdrowisku Śmierdżonka pomaga w dolegliwościach skórnych, w Litmanovej miejscowy obywatele twierdzą, że ich źródełko mineralne oczyszcza duszę człowieka. Interesującą atrakcją na trasie jest terapia Kneippowa – moczenie nóg w wodzie mineralnej, z której można skorzystać przy źródłach w Uzdrowisku Wyżne Ružbachy i wiosce Lackova.

Więcej informacji o szlaku można uzyskać na stronie: www.visitspis.sk/122-cesta_mineralnych_pramenov


Karpacki Szlak Drewniany na Słowacji

jest bardzo atrakcyjną ofertą turystyczną północno-wschodniej Słowacji. Ponad 300 km wyjątkowego podróżowania i zwiedzania około 50 obiektów drewnianej, sakralnej architektury ludowej na słowacko-polskim pograniczu. Turyści odwiedzający region będą zafascynowani fenomenalną karpacką kulturą pogranicza, która jest znana z największej koncentracji unikatowych drewnianych obiektów sakralnych w całej Europie.

Karpackie drewniane kościoły i cerkwie należą do grona zabytków na Słowacji, które w większości zlokalizowane są w pięknej górskiej scenerii Karpat i bardzo ładnie komponują z otaczającą ich przyrodą. Pobyt w regionie jest idealny dla niewymagających turystów, którzy poszukują duchową i geograficzną granicę wirtualną pomiędzy zachodnim (rzymskim) i wschodnim (bizantyjskim) kościołem i kulturą.

Karpacki Szlak Drewniany (KSD) na Słowacji rozpoczyna się w Tatry Wysokich (3 obiekty) w Starym Smokovcu przy kościółku z 1894r. Dalej prowadzi przez Kežmarok (2), Starą Ľubovňię (3), Miasto Bardejov (12), Svidnik (17), Humenné (1) i Sninę (7). Szlak kończy w powiecie Sobrance (2) w wiosce Inovce tylko 2 km od granicy z Ukrainą przy cerkwi z 1836r. św. Michała Archanioła – duchowego patrona projektu KSD.

Więcej informacji na temat Karpackiego Szlaku Drewnianego na stronie: www.kdc.sk

   

Słowacki Szlak Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego

służy do promocji najbardziej znanych zabytków kultury żydowskiej na Słowacji oraz do rozwoju ruchu turystycznego w danym regionie. Jest integralną częścią Europejskich Szlaków Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego, które otrzymały statut Wielkiego Szlaku Kulturowego Rady Europejskiej

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.slovak-jewish-heritage.org


Kopaničiarski owocowo – destylatowy szlak

jest szlakiem gastronomicznym w regionie Myjava położonym przy granicy słowacko-czeskiej. Atrakcyjny produkt turystyczny poszerza dotychczasowe oferty o aktywną formę spędzania wolnego czasu w regionie poprzez możliwości zwiedzania zakładów przetwórni owocowych połączonych z degustacją miejscowych produktów. Do projektu włączonych jest 11 podmiotów w regionie. Grupa turystów może u nich zamówić zwiedzanie połączone z fachowym wykładem, pokazem procesu produkcji oraz degustacją suszonych owoców, moszczy, dżemów, herbat owocowych, destylatów oraz tradycyjnych ciast owocowych.

Więcej informacji na: www.kopaniciarskyregion.sk/index.php/projekty/222-kopaniciarska-ovocno-destilatova-cesta


Piwne szlaki na Słowacji

to najnowszy szlak gastronomiczny na Słowacji, który pozwala na degustowanie różnego rodzaju piw u miejscowych piwowarów w różnych zakątkach naszego kraju. Podróżowanie po minibrowarach pozwala lepiej poznać kulturę picia piwa, edukuje o browarnictwie, sprzyja nawiązywaniu nowych przyjaźni.

Więcej informacji na: www.pivnecesty.sk/


Bacowskie Szlaki

Słowacja to malowniczy kraj z mnóstwem rozmaitych atrakcji. Swoje bardzo ważne miejsce w historii i tradycji regionów wiejskich mają szałasy ze stadami owiec, gdzie unosi się zapach bryndzy, wędzonego sera czy baraniego gulaszu. Zapoznajcie się z dziedzictwem kulturalnym regionów Liptov i Turiec, gdzie możecie zajrzeć do prawdziwego szałasu, porozmawiać z bacą i spróbować tradycyjnych specjałów gastronomicznych danego regionu. Wasze dzieci na pewno oczaruje jazda konna albo stado owiec wolno poruszające się po górskich łąkach. Odkryjcie podczas pobytu tajemnice tradycyjnych rzemiosł ludowych i kultury ludowej, wsłuchajcie się w dźwięki fujar pasterskich oraz muzyki ludowej.

Więcej informacji uzyskacie na: www.bacovacesta.sk

   

Winne szlaki

Tradycje winiarskie na Słowacji sięgają epoki Celtów i Rzymian. Słowacja znajduje się w północnym obszarze terenów nadających się do uprawy winorośli, gdzie rosną jakościowe szczepy i produkowane jest wino wysokiej jakości. Potwierdzają to zdobyte cenne nagrody, które słowackie wina, przede wszystkim białe i różowe, otrzymały na prestiżowych konkursach winiarskich jak Concours Mondial de Bruxelles czy Vinalies de Paris. Ze znakomitymi słowackimi winami możemy się spotkać na ośmiu szlakach winnych, które prowadzą przez sześć słowackich rejonów winiarskich. Najlepszymi okazjami do spotkania się ze słowackimi winiarzami są imprezy winiarskie organizowane przez cały rok. Z naszej strony polecamy: Dni św. Urbana, patrona winiarzy w terminie 22-23 maja. W te dni otwartych jest ponad 140 winnych piwnic na Małokarpackim Szlaki Winnym w zachodniej Słowacji od Bratysławy po Trnavę. Natomiast w regionie Tokaj święto patrona winiarzy obchodzone jest 30 maja. Oprócz majowych uroczystości zapraszamy na wrześniowe winobranie oraz listopadowe Dni Otwartych winnych piwnic, kiedy degustowane są również młode wina.

Więcej informacji o winach na Słowacji na: www.mvc.sk, www.tvc.sk, www.winoslowackie.pl


Źródło: Ján Bošnovič, Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce


LINKI

www.gothicroute.sk, www.slovak-jewish-heritage.org, www.terramontanae.sk/barborska-cesta/, www.visitspis.sk/122-cesta_mineralnych_pramenov, www.kdc.sk, www.kopaniciarskyregion.sk/index.php/projekty/222-kopaniciarska-ovocno-destilatova-cesta, www.pivnecesty.sk/, www.bacovacesta.sk, www.mvc.sk, www.tvc.sk, www.winoslowackie.pl


Opracowanie RoN 2015  
  Ostatnia modyfikacja: 12-03-2020