Serwis turystyczny o Słowacji Wypoczynek nad wodą
SŁOWACJA

LIPTOVSKA MARA

ORAVSKA PRIEHRADA

ZEMPLINSKA SIRAVA

DOBSINSKA MASA

VELKA DOMASA

Słowacja nie ma dostępu do morza, brakuje także większych jezior naturalnych. Dysponuje jedynie kilkunastoma dużymi jeziorami zaporowymi. Do najbardziej znanych należą: Jezioro Liptowskie (Liptovska Mara), Jezioro Orawskie (Oravska Priehrada), Zemplinska Sirava, Velka Domasa, Dobsinska Masa. Dużą atrakcję stanowią kąpieliska termalne, których jest kilkadziesiąt. Spośród wielu można wymienić: Thermalpark Bešeňová, Thermalpark Dun.Streda, kąp. termalne H.Saliby, Meanderpark Oravice, kąp. termalne Patince, kąp. termalne Podhajska, Aquacity Poprad, kąp. termalne Rajec, kąp. termalne Raj.Teplice, kąp. termalne Štúrovo, Aquapark Tatralandia, kąp. termalne V.Meder, kąp. termalne Vrbov, kąp. termalne Vyhne, kąp. termalne V.Ružbachy. W wielu miejscowościach są baseny zarówno kryte, jak też na wolnym powietrzu. Amatorzy wypoczynku nad wodą na pewno znajdą dla siebie cos interesującego. Akweny wodne często znajdują się w otoczeniu gór, co gwarantuje piękne widoki.

Jezioro Liptowskie (Liptovska Mara)

Zapora na rzece Vah. Ma powierzchnię 2 tys. ha i głębokość do 43 m. Nazwę zawdzięcza nazwie jednej z miejscowości zatopionych przez wody zalewu. Najciekawsze obiekty z zalanych miejscowości przeniesiono do skansenu w Pribylinie. Największy ośrodek rekreacyjny to Liptovsky Trnovec, znajdujący się po północnej stronie jeziora. Znajduje się tam kemping i wypożyczalnia sprzętu turystycznego. Widoki na Niżne i Zachodnie Tatry oraz Góry Choczańskie.

Noclegi - Lipt. Trnovec, Lipt. Mikuláš, Lipt. Sielnica, Ondrašová.


Jezioro Orawskie (Oravska Priehrada)

Największa atrakcja turystyczna górnej Orawy. Zapora na rzece Orava, częściowo na terenie Polski. Ma powierzchnię 3,5 tys. ha i głębokość do 36 m. Ośrodki rekreacyjne znajdują się na pd. i pd. - zach. brzegu. Można wśród nich wymienić Slanicką Osadę i Pristav. Miłośnicy sportów wodnych mają m.in. możliwość korzystania z windsurfingu, żaglówek, rowerów wodnych. Na jeziorze znajduje się wyspa Slanicky ostrov ze skansenem powstałym z budowli przeniesionych z zalanych wiosek ( m.in. zabytkowy kościół Podwyższenia Krzyża. św.). Na wyspę odbywają się rejsy statkami wycieczkowymi. Piękny widok na Beskid Żywiecki

Noclegi - Namestovo, Oravska Polhora, Tvrdošín, Slanicka Osada, Pristav, Trstena.


Zemplinska Sirava

Zasilana jest wodami Laborca i innych rzek. Ma powierzchnię 3,35 tys. ha i głębokość do 15 m. Znajduje się u pd. stóp gór Vihorlat. Bardzo popularne jezioro z dużą liczbą ciepłych i słonecznych dni. W ośrodkach rekreacyjnych: Biela hora, Horka, Medvedia hora, Kaluza, Kamenec, Klokocov i Palkov turyści znajdą świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, kąpieli i wędkarstwa. Po zalewie odbywają się wycieczki statkiem. Nad jeziorem znajdują się piaszczyste plaże , liczne kempingi, pola namiotowe i hotele. W pobliskich górach znajdują się 2 jeziora pochodzenia wulkanicznego: Vinianske (8 ha) i Morske Oko (14 ha).

Noclegi - Zempl. Šírava, Kaluza, Vinne, Michalovce, Senderov.

Linki

www.sirava.sk


Dobsinska Masa

Zapora na rzece Hnilec. Ma powierzchnię 85 ha i głębokość do 22 m. Nad jeziorem leżą miejscowości Mlynky i Dedinky. Jezioro położone jest w południowej części Słowackiego Raju. W pobliżu znajduje się szereg tras turystycznych.

Noclegi - Mlynky, Dedinky, Dobšina, Stratena, Dobš. Ladova Jaskyna.


Velka Domasa

Zapora na rzece Ondava. Ma powierzchnię 1,42 tys. ha i głębokość do 25 m. Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki rekreacyjne. Do najbardziej znanych należą: Dobra, Polany, Holcikovce, Nova Kelca i Valkov. Ze względu na piękne krajobrazy, czystą wodę, bogactwo ryb i ciszę, Velka Domasa nazywana jest "zieloną perłą" Zachodniej Słowacji. Jezioro znajduje się na terenie powiatów Vranov nad Toplou i Stropkov.

Noclegi - Domaša Dobra, Turany nad Ondavou, Holcikovce, Slovenska Kajna, Valkov, Vranov nad Toplou, Stropkov.

Linki

www.valkov.sk


  Opracowanie RoN 2000-2008  
  Ostatnia modyfikacja: 14-12-2012